لودینگ
استاندارد روغن موتور ولوو

استانداردهای روغن موتور ولوو

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده kraftoil
زمان مورد نیاز برای مطالعه 5 دقیقه

موتورهای ولوو برای عملکرد و دوام طراحی شده اند، اما برای دستیابی به این اهداف به روانکاری مناسب نیاز دارند. استفاده از روغن موتور توصیه شده برای حفظ سلامت و عملکرد موتور ولوو شما بسیار مهم است.با توجه به بالا رفتن قیمت خودروهای تجاری در این کلاس بنابراین نگهداری مناسب از این خودروها اولویت بسیار بالایی دارد. چرا که با انتخاب استاندارد اشتباه روغن می توانید آسیب جدی به پیشرانه خودرو وارد کنید. وقتی صحبت از نگهداری ولوو شما به میان می آید، استفاده از روغن موتور مناسب برای عملکرد بهینه، مصرف سوخت و طول عمر موتور ضروری است. این …

موتورهای ولوو برای عملکرد و دوام طراحی شده اند، اما برای دستیابی به این اهداف به روانکاری مناسب نیاز دارند. استفاده از روغن موتور توصیه شده برای حفظ سلامت و عملکرد موتور ولوو شما بسیار مهم است.با توجه به بالا رفتن قیمت خودروهای تجاری در این کلاس بنابراین نگهداری مناسب از این خودروها اولویت بسیار بالایی دارد. چرا که با انتخاب استاندارد اشتباه روغن می توانید آسیب جدی به پیشرانه خودرو وارد کنید. وقتی صحبت از نگهداری ولوو شما به میان می آید، استفاده از روغن موتور مناسب برای عملکرد بهینه، مصرف سوخت و طول عمر موتور ضروری است. این امر به ویژه برای موتورهای مدرن ولوو که به فناوری پیشرفته و استانداردهای آلایندگی سختگیرانه‌تر متکی هستند، صادق است.در این مقاله در مورد استاندارد روغن موتور ولوو به صورت کامل شرح داده شده است.

استاندارد VDS

وقتی صحبت از روغن موتور ولوو می شود، ممکن است با اصطلاح “VDS” برخورد کنید. VDS به عنوان زبان خاص ولوو برای نوع روغن مورد نیاز در نظر گرفته می شود.رتبه بندی های مختلف این استاندارد مانند ،VDS-4 ، VDS-4.5 و VDS-5 است.

انتخاب مناسب این استاندارد سبب می شود طول عمر پیشرانه خودروی خود را افزایش دهید. این بدین معنا نیست که با انتخاب اشتباه این استاندارد به سرعت به پیشرانه خودروی خود آسیب وارد کنید. بلکه به مرور زمان پیشرانه خوردوی خود را نابود خواهید کرد. انتخاب روغن مشخص شده برای مدل و موتور خاص ولوو شما بسیار مهم است. با رعایت این نکات و استفاده از روغن دارای رتبه بندی VDS توصیه شده، می توانید اطمینان حاصل کنید که موتور مدرن ولوو شما برای سال های آینده در بهترین حالت خود کار می کند.

استاندارد VDS-4 :

روغن های VDS-4 برای موتورهای ولوو که قبل از حدود سال 2007 ساخته شده اند، به طور معمول مطابق با استانداردهای آلایندگی یورو IV و پایین تر فرموله شده اند. این موتورها به طور رایج در خودروهای سواری، SUV ها و کامیون های قدیمی ولوو یافت می شوند. روغن های VDS-4 معمولاً از طبقه بندی های API CI-4 یا پایین تر برای موتورهای دیزل، یا API SM یا پایین تر برای موتورهای بنزینی تبعیت می کنند. این طبقه بندی ها نشان دهنده توانایی روغن در تحمل سایش و پارگی، اکسیداسیون (تجزیه روغن) و سازگاری با سیستم های کنترل آلایندگی قدیمی است. روغن های VDS-4 برای سازگاری با سیستم های کنترل آلایندگی موجود در موتورهای قدیمی ولوو فرموله شده اند. استفاده از روغن مناسب به محافظت موتور قدیمی شما در برابر سایش و پارگی کمک می کند و در نتیجه عمر آن را طولانی تر می کند همچنین روغن های VDS-4 با کاهش اصطکاک در موتور می توانند به حفظ مصرف سوخت در ولوو کلاسیک شما کمک کنند.

استاندارد VDS-4.5 :

VDS-4.5  یک استاندارد جدیدتر در این سیستم است که برای استفاده در موتورهای مدرن ولوو، به طور معمول برای آنهایی که مطابق با استانداردهای آلایندگی یورو V، VI و حتی برخی از استانداردهای EPA GHG 2016 و U.S. Tier 4 Final (به طور کلی مدل های 2007 و بالاتر) ساخته شده است. روغن های VDS-4.5 برای موتورهای با کاربری متوسط و سنگین ولوو با عملکرد بالا که مجهز به سیستم های پس تصفیه پیشرفته مانند فیلترهای ذرات دیزل (DPF) فرموله شده اند. این سیستم ها برای عملکرد صحیح و مطابقت با مقررات سختگیرانه آلایندگی به خواص خاصی از روغن نیاز دارند. روغن های VDS-4.5 معمولاً از طبقه بندی های API CI-4 (دیزل) و API SN (بنزینی) فراتر می روند. آنها مقاومت در برابر اکسیداسیون (تجزیه روغن) بهتری را ارائه می دهند، به این معنی که روغن آهسته تر تجزیه می شود و فواصل تعویض روغن را افزایش می دهد. علاوه بر این، آنها محافظت عالی در برابر سایش، کنترل دوده و جلوگیری از رسوب را ارائه می دهند که برای محافظت از موتورهای مدرن با تلرانس های کمتر ضروری است.

استاندراد VDS-5 :

یک استاندارد مختص برای خودرو و پیشرانه های ولوو محسوب می شود. این استاندارد به طور خاص برای پیشرانه های مدرن با توان و خروجی بالا و کم آلاینده طراحی و توسعه پیدا کرده است.این استاندارد از قطعات پیشرانه به خوبی در برابر اکسیداسیون و عدم تشکیل رسوب در پیشرانه با تکنولوژی بالا محافظت می کند. این استاندارد در سال 2021 توسط ولوو معرفی شد.ولوو این استاندارد را برای کمک به بهبود مصرف سوخت و امکان تخلیه روغن با فواصل طولانی تر طراحی و توسعه داده شده است. باید بدانید که روغن دیزلی با این استاندارد برای موتورهای قدیمی سازگار نیست. می توان گفت به این دلیل که روغن با استاندارد VDS-5 ویسکوزیته کمتری داردکه در صورت استفاده در پیشرانه با تکنولوژی سال ساخت پایین تر منجر به کاهش و افت فشار روغن خواهد شد. البته لازم به ذکر است شرکت ولوو این استاندارد را برای استفاده در پیشرانه خودرویهای جدید خود هنوز اجباری نکرده است. این به این معنی است که شما هنوز می توانید از استاندادر قدیمی تر VDS-4.5 استفاده کنید. همچنین VDS-5 یک روانکار انحصاری نخواهد بود و تمام موتورهای ولوو (از جمله ۱۳ لیتری یورو 6 Step D) امکان استفاده از VDS-4 و VDS-4.5 را خواهند داشت. باید بدانید که بنا به گفته شرکت ولوو بهتر است برای کاهش مصرف سوخت و دیگر مزایای این استاندارد  در پیشرانه های 2021 به بالا این استاندارد را مورد استفاده قرار دهید. به‌نظر می‌رسد پیشرانه‌هایی که فقط با استاندارد جدید VDS-5 روانکاری می‌شوند، از سال ۲۰۲۱ توسط ولوو تراکس معرفی شوند.تا جایی که می‌دانیم و این شرکت اطلاعاتش را در اختیار رسانه‌ها گذاشته، روغن‌موتورهایی که از این استاندارد تبعیت می‌کنند، امکان کاهش نیم درصدی در مصرف سوخت را دارا هستند و افت فشار روغن را در فضای داخلی روانکاری تا ۵۰ درصد بهبود خواهند داد. ولوو به این اتحادیه گزارش داده که استاندارد جدید آن‌ها امکان استفاده در اکثر موتورهای ۱۳ لیتری (با استاندارد یورو شش مرحله D) را خواهد داشت؛ اما قابلیت تطبیق با موتورهای قدیمی را ندارد.باید توجه کنید که با توجه به گفته ی شرکت ولوو این روغن تنها در گرانروی 5W-30 بایستی تولید شود.

روغن موتور کرافت

روغن موتور کرافت تمامی استانداردهای VDS را داراست.همچنین اولین شرکتی که روغن موتور دیزلی با استاندارد VDS-5 با گرانروی 5W-30 به بازار ایران عرضه کرد کرافت اویل آلمان بود. روغن موتورهای دیزلی کرافت با بالاترین استاندارد سطح کیفی یعنی CK-4 به بازار عرضه می شود. 

استاندارد روغن موتور ولوو

سخن پایانی

VDS در ولوو به سیستم مشخصات داخلی روغن موتور آنها اشاره دارد، نه استانداردهای ایمنی در برابر آتش سوزی بنابراین استفاده از روفن موتور دیزلی دارای رتبه VDS توصیه شده برای سلامت پیشرانه موتور ولوو بسیار حائز اهمیت است.با رعایت این نکات میتوانید سلامت پیشرانه ولوو خود را برای سالیان سال تضمین کنید.

کرافت را در فضای مجازی دنبال کنید:

اینستاگرام:

آخرین بروزرسانی : اردیبهشت 24, 1403
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *