لودینگ
روغن موتور کرفت

روغن موتور کرفت

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده kraftoil
زمان مورد نیاز برای مطالعه 5 دقیقه

در  تمامی موتورهای احتراق داخلی قطعات پیشرانه با حرکت به روی یک دیگر ایجاد اصطکاک و گرما می کنند. این عمل در تمامی پیشرانه ها اعم از موتور و پیشرانه های بنزینی،دیزلی،موتورسیکلت صدق می کند. این گرما و اصطکاک  ارتباط مستقیم با طول عمر پیشرانه وسیله ی نقلیه شما دارد.بنابراین روغن موتور حیاتی ترین عنصر در پیشرانه محسوب می شود. پس بایستی در زمان انتخاب روغن موتور معیارهایی را مد نظر قرار دهید تا عمل روانکاری قطعات به درستی انجام شود. از معیارهای انتخاب روغن موتور می توان به سطح کیفی،استاندارد گرانروی و برند معتبر اشاره کرد.روغن موتور کرفت با …

در  تمامی موتورهای احتراق داخلی قطعات پیشرانه با حرکت به روی یک دیگر ایجاد اصطکاک و گرما می کنند. این عمل در تمامی پیشرانه ها اعم از موتور و پیشرانه های بنزینی،دیزلی،موتورسیکلت صدق می کند. این گرما و اصطکاک  ارتباط مستقیم با طول عمر پیشرانه وسیله ی نقلیه شما دارد.بنابراین روغن موتور حیاتی ترین عنصر در پیشرانه محسوب می شود. پس بایستی در زمان انتخاب روغن موتور معیارهایی را مد نظر قرار دهید تا عمل روانکاری قطعات به درستی انجام شود. از معیارهای انتخاب روغن موتور می توان به سطح کیفی،استاندارد گرانروی و برند معتبر اشاره کرد.روغن موتور کرفت با سابقه در بازار جهانی برندی معتبر محسوب می شود. این روغن موتور با استاندارد گرانروی مختلف قابل استفاده در تمامی پیشرانه هاست.سبد محصولات روغن موتور کرفت شامل روغن موتورسیکلت؛روغن موتور بنزینی ،دیزلی است.

روغن موتور چیست؟

روغن موتور از روغن پایه و مواد افزودنی تولید می شود. با استفاده از افزودنی های اضافه شده به روغن موتور شاخص ویسکوزیته و سطح کیفی روغن تعیین می شود. از وظایف روغن موتور بایستی به کاهش اصطکاک قعات،کاهش حرارت پیشرانه،جلوگیری از تسکیل رسوب و لجن اشاره کرد. روغن موتور انواع مختلفی دارد که می توان به روغن معدنی ، روغن نیمه سنتتیک و روغن تمام سنتتیک اشاره کرد.

روغن موتور معدنی:

روغن موتور معدنی از نفت خام ساخته می‌شود. نفت خام پس از استخراج و انتقال به یک پالایشگاه، چندین فرآیند پالایشی را طی می‌کند تا برخی ناخالصی‌ها حذف شود. این  نوع از روغن‌ها از هیدروکربن‌ها (اکسیژنه یا غیر اکسیژنه) تشکیل شده‌اند، اما ممکن است حاوی ترکیباتی مانند گوگرد یا نیتروژن نیز باشند. پس از پردازش، مواد افزودنی به روغن موتور به اصطلاح معدنی اضافه می‌شود تا عملکرد آن بهبود یابد.

روغن موتور نیمه سنتتیک :

این روغن موتور ترکیبی از روغن موتور معدنی و سنتتیک است. می توان گفت این روغن موتور مزایای هر دو روغن را داراست و از نظر قیمتی از روغن تمام سنتتیک مقرون به صرفه تر است.

روغن موتور تمام سنتتیک:

این روغن موتور به صورت کامل در آزمایشگاه ها و با استفاده مواد افزودنی تهیه و تولید می شود. روغن سنتتیک یک روان کننده است که از ترکیبات شیمیایی سنتزی ساخته شده است. این ترکیبات با تجزیه و سپس بازسازی مولکول های نفت ساخته می شوند. در زیر میکروسکوپ ، یک قطره روغن سنتتیک میلیون ها مولکول را با اندازه و ساختار تقریباً یکسان نشان می دهد. برعکس ، روغن معدنی یا معمولی با استفاده از نفت خام تصفیه شده تولید می شود.

افزودنی ها:

برای اطمینان از کیفیت، عملکرد و طول عمر روغن موتور مواد افزودنی هم به روغن‌های معدنی و هم به روغن‌های مصنوعی اضافه می‌شود. افزودنی‌ها باید با روغن پایه مخلوط شوند تا به طور موثر عمل کنند. نسبت مواد افزودنی در روغن پایه می‌تواند تا 20٪ باشد. این ترکیبات اجزای محلول در روغن هستند که به روغن خواص اضافی می‌دهند که قبلاً نداشته است. هدف استفاده از افزودنی‌ها در روغن موتور عبارت است از:

 1. بهبود عملکرد سطوح برای مثال جلوگیری از سایش و خوردگی
 2. محافظت از روغن برای مثال افزودنی‌های ضد کف برای جلوگیری از کف و ورود اکسیژن
 3. بهبود کیفیت روغن برای مثال بهبود‌دهنده شاخص ویسکوزیته

انواع افزودنی‌ها و نقش آن‌ها در روغن موتور عبارت است از:

 1. افزودنی‌های بازدارنده اکسیداسیون: با گذشت زمان روغن موتور اکسید می‌شود. در این شرایط قطعات موتور به طور ناکارآمدی روغن‌کاری می‌شوند. به همین دلیل است که روغن موتور باید به طور منظم تعویض شود. با این حال، افزودنی بازدارنده اکسیداسیون فرایند اکسیداسیون را کند کرده و طول عمر روغن موتور را بهبود می‌بخشد.
 2. مواد افزودنی شوینده یا دترجنت:  ویژگی اصلی این دسته از افزودنی‌ها حذف رسوبات و ریز ذراتی است که هنگام استفاده از وسیله نقلیه روی سطوح ایجاد می‌شود. این افزودنی‌ها از چسبیدن آلاینده‌ها به اجزا، به ویژه اجزای داغ مانند پیستون یا رینگ پیستون جلوگیری می‌کنند.
 3. مواد افزودنی دیسپرس‌کننده: دیسپرسنت‌ها افزودنی‌هایی هستند که آلاینده را در حالت سیال معلق نگه می‌دارند. یه عبارتی به عنوان یک حلال عمل می‌کنند که در حفظ تمیزی روغن و جلوگیری از تشکیل لجن موثر است. بنابراین از تجمع رسوب بر روی قطعات موتور جلوگیری کرده و رسوبات به فیلتر روغن منتقل می‌شوند.
 4. افزودنی‌های ضدکف: استفاده از افزودنی‌های شوینده می‌تواند روی سطح روغن کف ایجاد کند. این کار از روغن‌کاری صحیح قطعات موتور توسط روغن جلوگیری می‌کند. افزودنی ضدکف برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می‌شود.
 5. افزودنی‌های ضدسایش: این‌ها افزودنی‌های اصلاح‌کننده اصطکاک نیز نامیده می‌شوند. افزودنی‌های ضدسایش لایه‌ای از روغن جامد اضافه می‌کنند که به محض راه‌اندازی خودرو، موتور را روان‌کاری می‌کند؛ بنابراین از اصطکاک بین قطعات جلوگیری می‌کند. این افزودنی بیشتر در روغن‌های معدنی استفاده می‌شود.
 6. مواد افزودنی بازدارنده خوردگی: موتور از قطعات فلزی که به زنگ‌زدگی حساس هستند ساخته شده است. مواد افزودنی ضدخوردگی قطعات را از زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.
 7. اصلاح‌کننده‌های شاخص ویسکوزیته: این افزودنی‌ها تفاوت ویسکوزیته بین روغن سرد و روغن داغ را کاهش می‌دهند.
 8. افزودنی‌های ضدیخ: این افزودنی‌ها با تغییر دمای سخت شدن روغن به سازگاری روغن‌های موتور مختلف با محیط خود کمک می‌کنند. آن‌ها به عبارتی سیالیت روغن سرد را افزایش می‌دهند.

چرا کرفت اویل:

کرفت آلمان با سابقه جهانی و حضور در بازار کشورهای اروپایی و آسیایی نامی معتبر در صنعت روغن و روانکار است. روغن موتور کرفت  با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی وارداتی تحت لیسانس کشور مادر یعنی آلمان تولید می شود.این روغن موتور  در سبد محصولات خود تمامی استانداردهای گرانروی را داراست. همچنین باید بدانید تمام محصولات کرفت قبل از تولید در مجهزترین آزمایشگاه صنعت روانکار مورد تست و بررسی قرار می گیرد تا بهترین عملکرد در روانکاری قطعات پیشرانه خودروی شما را داشته باشند.

 

کرفت را در فضای مجازی دنبال کنید:

اینستاگرام:

kraftleaderoil

تلگرام:

Kraftleaderoil

لینکدین:

Kraftleaderoil  

آخرین بروزرسانی : دی 12, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *