لودینگ
چگونگی روانکاری قطعات پیشرانه

چگونگی روانکاری قطعات پیشرانه

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده Ehsan Lotfi
زمان مورد نیاز برای مطالعه 3 دقیقه

محافظت از پیشرانه خودرو امری واجب و ضروری است چرا که از مهمترین قطعه های خودرو است. در صورت آسیب این قطعه هزینه سنگینی برای جبران آن باید پرداخت کنید. از ساده ترین راه برای محافظت از پیشرانه تعویض به موقع روغن موتور و انتخاب روغن با گرید ویسکوزیته و سطح کیفی مناسب است. در مقاله های قبلی به طور کامل در مورد استاندارد گرانروی و سطح کیفی صحبت کرده ایم.باید بدانید که از اصلی ترین وظایف روغن موتور کاهش دمای پیشرانه و کاهش اصطکاک است. بنابراین اگر روغن موتور مناسبی انتخاب نکنید روانکاری قطعات پیشرانه به درستی انجام نشده …

محافظت از پیشرانه خودرو امری واجب و ضروری است چرا که از مهمترین قطعه های خودرو است. در صورت آسیب این قطعه هزینه سنگینی برای جبران آن باید پرداخت کنید. از ساده ترین راه برای محافظت از پیشرانه تعویض به موقع روغن موتور و انتخاب روغن با گرید ویسکوزیته و سطح کیفی مناسب است. در مقاله های قبلی به طور کامل در مورد استاندارد گرانروی و سطح کیفی صحبت کرده ایم.باید بدانید که از اصلی ترین وظایف روغن موتور کاهش دمای پیشرانه و کاهش اصطکاک است. بنابراین اگر روغن موتور مناسبی انتخاب نکنید روانکاری قطعات پیشرانه به درستی انجام نشده و به مرور زمان پیشرانه خودرو دچار آسیب خواهد شد.با این حال تا به حال برای شما سوالی پیش آمده که سیستم روانکاری پیشرانه به چه صورت عمل می کند و یا از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟ روغن موتور کرفت با استاندارد کیفی و گرانروی متفاوت انتخابی مناسب برای محافظت از پیشرانه خودروی شما است.کرفت اویل با استفاده از فرمولاسیون ویژه و با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی تحت لیسانس کشور آلمان تولید می شود. در ادامه مقاله به چگونگی روانکاری قطعات پیشرانه خواهیم پرداخت.

اجزای سیستم روانکاری

سیستم روانکاری روغن از 8 بخش اصلی تشکیل شده است که شامل:

1-پمپ روغن 2-فیلتر روغن 3-محفظه کارتل تر 4-محفظه کارتل خشک 5-شیر تنظیم فشار 6-سینی روغن(کارتل)7-خنک کننده روغن 8-نشانگر وضعیت روغن

پمپ روغن:

پمپ روغن جریان روغن موتور را شکل می دهد تا روغن به سایر بخش های پیشرانه حرکت کند.پمپ روغن بعد از روشن شدن خودرو روغن را از طریق لوله های روغن به جریان می اندازد.

فیلتر روغن:

روغن موتور قبل از ورود به مجاری روانکاری توسط این فیلتر تصفیه می شود. تا روغن بدون ناخالصی و ذرات اضافه وظایف خود را انجام دهد. این قطعه نقش مهمی در سلامت پیشرانه خودرو دارد.چراکه از ورود ذرات اضافه به داخل پیشرانه جلوگیری می کند.

سینی روغن(کارتل):

محفظه که روغن موتور در زمان خاموش بودن خودرو و پیشرانه درون آن جمع آوری می شود.این محفظه معمولا در پایین ترین قسمت پیشرانه قرار می گیرد.

محفظه کارتل تر:

این محفظه در پایین ترین قسمت پیشرانه قرار دارد.این قطعه وظیفه دارد تا روغن برشگتی از پیشرانه را درون خود جمع آوری کند.

محفظه کارتل خشک:

همان طور که از نام این قطعه پیدا است درون این قطعه روغنی وجود ندارد. در این سیستم، پمپ وظیفه‌ی تخلیه‌ی کارتل و انتقال روغن آن به منبع خارجی را برعهده دارد. تخلیه‌ی کامل روغن کارتل همچنین باعث می‌شود هوای گیرافتاده در محفظه‌ی میل‌لنگ تخلیه شود. به‌علاوه، استفاده از این سیستم سبب می‌شود که روغن از منبع خارجی به‌وسیله‌ی پمپی دیگر به پیشرانه و خنک‌ساز روغن منتقل شود. فشار روغن در این سیستم بین سه تا هشت بار متغیر است.

شیر تنظیم فشار :

پس از عبور روغن از فیلتر، شیر تنظیم فشار وظیفه‌ی کنترل فشار روغن و جلوگیری از افزایش فشار آن را برعهده دارد. افزایش کنترل‌نشده‌ی فشار روغن می‌تواند پاره‌شدن اتصالات هیدرولیکی و حتی آسیب به بخش‌های حساس پیشرانه را سبب شود.

خنک کننده روغن:

نحوه عملکرد روغن دقیقا شبیه به رادیاتور خودرو است.وظیفه این قطعه کاهش دمای روغن بازگشتی از پیشرانه است. در این وسیله با انتقال گرمای روغن به سیال واسط(آب یا هوا) سبب کاهش دمای روغن می شود. بااین کار ویسکوزیته یا گرانروی روغن موتور کنترل می شود و عمل روانکاری با دقت بیشتر انجام می شود.

این قطعه بیشتر در خودروهای اسپرت و یا خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد

نشانگر وضعیت روغن:

باتوجه‌به حساسیت نقش روغن و روغن‌کاری، حسگر میزان فشار روغن وظیفه‌ی پایش لحظه‌ای فشار روغن را برعهده دارد. به‌محض کاهش فشار روغن از میزان استاندارد، این نشانگر وضعیت را به راننده اطلاع می‌دهد تا بلافاصله با متوقف‌کردن خودرو از بُروز صدمات جدی و پرهزینه جلوگیری شود.

چگونگی روانکاری قطعات پیشرانه

چرا کرفت اویل

کرفت اویل با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی محصولات خود را تحت لیسانس کشور آلمان تولید می کند. به همین دلیل می توانید با خیال راحت محافظت از پیشرانه خود را به روغن موتور کرفت بسپارید.

آخرین بروزرسانی : خرداد 18, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *