لودینگ
بدون تصویر

روغن موتور خودرو

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده Ehsan Lotfi
زمان مورد نیاز برای مطالعه 3 دقیقه

هر موتور یا پیشرانه برای کارکرد صحیح نیاز به روغن و روانکاری دارد.در واقع روغن عنصری حیاتی برای پیشرانه محسوب می شود.بنابراین می توان گفت روغن موتور در خودرو نقش مهمی در سلامت پیشرانه آن دارد. این روغن با هر درجه گرانروی و یا سطح کیفی وظایفی را برعهده دارد.به طور کلی این روغن اصطکاک و گرما را تا حد زیادی کاهش می دهد.البته بایستی بدانید هر پیشرانه با توجه به سال و تکنولوژی سال ساخت خود نیاز به روغن با استاندارد گرانروی و سطح کیفی مختلف دارد.در بازار روغن موتور برندهای زیادی وجود دارد.که خیلی از آن ها از …

هر موتور یا پیشرانه برای کارکرد صحیح نیاز به روغن و روانکاری دارد.در واقع روغن عنصری حیاتی برای پیشرانه محسوب می شود.بنابراین می توان گفت روغن موتور در خودرو نقش مهمی در سلامت پیشرانه آن دارد. این روغن با هر درجه گرانروی و یا سطح کیفی وظایفی را برعهده دارد.به طور کلی این روغن اصطکاک و گرما را تا حد زیادی کاهش می دهد.البته بایستی بدانید هر پیشرانه با توجه به سال و تکنولوژی سال ساخت خود نیاز به روغن با استاندارد گرانروی و سطح کیفی مختلف دارد.در بازار روغن موتور برندهای زیادی وجود دارد.که خیلی از آن ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند.همیشه در زمان انتخاب روغن موتور برند و نامی معتبر را انتخاب کنید.چرا که طول عمر پیشرانه خودروی شما به آن بستگی دارد.روغن موتور کرفت اویل با توجه به سابقه حضور در بازار 30 کشور می تواند انتخاب مناسبی برای حفاظت از پیشرانه خودروی شما باشد.کرفت اویل با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی تحت لیسانس کشور آلمان تولید می شود.کرفت اویل در سبد محصولات خود تمامی روانکارهای مورد نیاز صنعت خودرو را جای داده است.

نگاهی به وظایف روغن موتور

1-کاهش اصطکاک و حرارت:

از مهمترین وظایف این روغن بایستی به کاهش اصطکاک و حرارت اشاره کرد.قطعات خودرو با حرکت بر روی یک دیگر قدرت مورد نیاز شما را تولید می کنند. این حرکت موجب ایجاد اصطکاک و در نتیجه حرارت خواهد شد.بنابراین روغن موتور با روانکاری قطعات پیشرانه اصطکاک ایجاد شده را به حداقل رسانده و حرارت ایجاد شده را نیز کاهش می دهد.

2-تمیز نگه داشتن فضای پیشرانه:

از دیگر وظایف این روغن بایستی به قدرت پاک کنندگی آن اشاره کرد. به دلیل احتراق در فضای داخلی پیشرانه رسوباتی در داخل پیشرانه تشکیل می شود.روغن موتور با قدرت پاک کنندگی خود و با جریان مداوم در پیشرانه این رسوبات را به فیلتر روغن منتقل می کند.

3-حفاظت از قطعات در برابر خوردگی:

به دلیل وجود اکسیژن در درون پیشرانه برای ایجاد احتراق  قطعات پیشرانه دچار خوردگی و زنگ زدگی خواهند شد. از دیگر وظایف این روغن بایستی به خاصیت ضدزنگ و ضدخوردگی آن اشاره کرد.روغن موتور با ایجاد لایه ای محافظ از قطعات در برابر خوردگی و زنگ زدگی مراقبت خواهد کرد.

باید بدانید

روغن موتور بعد از مدتی کارکرد خاصیت خود را از دست می دهد. و دیگر توانایی انجام وظایف خود را ندارد.بنابراین بایستی همواره سطح روغن و کیفیت آن را بررسی کنید تا در بهترین زمان برای تعویض آن اقدام کنید.

زمان تعویض روغن به عوامل زیادی مانند شرایط رانندگی،نوع رانندگی،شرایط آب و هوایی و … بستگی دارد.بنابراین نمی توان زمان مشخصی برای تعویض آن بیان کرد.به طور کلی اگر در شهرهای پرترافیک تردد دارید در هر 5 هزار کیلومتر یا هر 3 ماه (هرکدام زودتر فرا برسد)برای تعویض روغن اقدام کنید.

فراموش نکنید در هر بار تعویض روغن ،فیلتر روغن و هوا را نیز تعویض کنید.چرا که این فیلترها نیز بعد از مدتی کارایی خود را از دست خواهند داد.

چرا کرفت اویل ؟

باید بدانید که با انتخاب برند معتبر طول عمر پیشرانه،عملکرد صحیح پیشرانه را تضمین خواهید کرد.کرفت اویل با سابقه حضور در بازار جهانی نامی معتبر در صنعت روانکار است. روغن موتور کرفت اویل با فرمولاسیون ویژه خود سلامت پیشرانه خودروی شما را تضمین خواهد کرد.

کرفت اویل را در اینستاگرام دنبال کنید:

  1. Kraftoil_leader@
  2. kraftoil.ir@
 
برچسب ها
آخرین بروزرسانی : تیر 10, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *