لودینگ
سطح کیفی در روغن موتور

سطح کیفی در روغن موتور

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده Ehsan Lotfi
زمان مورد نیاز برای مطالعه 4 دقیقه

در ابتدا باید بدانید که انتخاب روغن موتور مناسب با سلامت موتور خودروی شما ارتباط مستقیم دارد.برای انتخاب روغن موتور مناسب بایستی معیارهایی را مد نظر قرار داد. در این مقاله قصد داریم یکی از مهترین معیارهای انتخاب روغن موتور را بررسی کنیم.سطح کیفی در روغن موتور (API) یکی از معیارهای انتخاب روغن موتور است. سطح کیفی روغن موتور به چه معناست؟ همان طور که در ابتدا بیان شد از مهمترین معیارهای انتخاب روغن موتور است.وسایل نقلیه با توجه به تکنولوژی ساخت پیشرانه و نوع پیشرانه نیاز به روغن موتور با سطح کیفی متفاوت دارند.در کشور ما برای سنجش این …

در ابتدا باید بدانید که انتخاب روغن موتور مناسب با سلامت موتور خودروی شما ارتباط مستقیم دارد.برای انتخاب روغن موتور مناسب بایستی معیارهایی را مد نظر قرار داد. در این مقاله قصد داریم یکی از مهترین معیارهای انتخاب روغن موتور را بررسی کنیم.سطح کیفی در روغن موتور (API) یکی از معیارهای انتخاب روغن موتور است.

سطح کیفی روغن موتور به چه معناست؟

همان طور که در ابتدا بیان شد از مهمترین معیارهای انتخاب روغن موتور است.وسایل نقلیه با توجه به تکنولوژی ساخت پیشرانه و نوع پیشرانه نیاز به روغن موتور با سطح کیفی متفاوت دارند.در کشور ما برای سنجش این موضوع از استاندارد API استفاده می شود.البته باید بدانید که این استاندارد توسط انیستیتو نفت آمریکا برای اولین بار این استاندارد را معرفی کرده است.

استاندارد API چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که بر روی تمام گالن های روغن موتور این عبارت ثبت شده است. اگر توجه کنید بعد از این عبارت 2 حرف دیگر مشاهده می کنید.حرف اول نشان می دهد این روغن موتور برای چه نوع پیشرانه ای مناسب است.به عبارت ساده تر روغن موتور برای پیشرانه بنزینی یا دیزلی مناسب است.حرف دوم نیز نشان دهنده سطح کیفی روغن موتور را بیان می کند.

استاندارد API در روغن موتورهای بنزینی :

در روغن موتورهای بنزینی بعد از عبارت API بایستی حرف S قرار گرفته باشد.چرا که S نشان دهنده این موضوع است که روغن موتور برای خودرو با پیشرانه بنزینی مناسب و سازگار است.

 

 

حرف دوم که بعد از S قرار دارد می تواند یکی از حروف A تا P باشد.حرف A به معنای پایین ترین سطح کیفی روغن موتور که مناسب برای پیشرانه با پایین ترین تکنولوژی ساخت (پیشرانه ساخت سال 1930 میلادی به قبل) است. حرف P به معنای بالاترین سطح کیفی روغن موتور مناسب برای پیشرانه با بالاترین تکنولوژی ساخت (پیشرانه ساخت سال 2020 به بالا)است. 

استاندارد API در موتورهای بنزینی

لیست سطوح کیفی روغن موتور بنزینی

SP : مناسب برای خودروهای بنزینی با تکنولوژی موتور 2020 به بالا
SN: مناسب برای خودروهای بنزینی با تکنولوژی موتور 2020 و قدیمی تر
SM: مناسب برای خودروهای بنزینی با تکنولوژی موتور 2010 و قدیمی تر
SL: مناسب برای خودروهای بنزینی با تکنولوژی موتور 2004 و قدیمی تر
SJ: مناسب برای خودروهای بنزینی با تکنولوژی موتور 2001 و قدیمی تر

نکته : می توان گفت که سطح کیفی قبل از SJ منسوخ شده است.به دلیل اینکه در خودروهای امروزی غیرقابل استفاده است.امروزه شرکت های روانکار روغن موتور با سطح کیفی SJ به قبل تولید نمی کنند.

باید توجه کنید که سال ساخت خودروی شما برای انتخاب این استاندارد ملاک نیست.تکنولوژی سال ساخت موتور خودروی شما ملاک انتخاب استاندارد API است. برای مثال ممکن است خودروی شما مدل 2014 باشد ولی تکنولوژی ساخت پیشرانه ی آن به سال 2010 برگردد. بنابراین روغن موتور با سطح کیفی SM برای پیشرانه خودروی شما کافی است.

در آخر باید اشاره کرد که دفترچه راهنمای خودوری شما تمام اطلاعات لازم برای انتخاب روغن موتور مناسب را داراست. 

استاندارد API در روغن موتورهای دیزلی:

در روغن موتورهای دیزلی بعد از عبارت API بایستی حرف C قرار گرفته باشد.چرا که C نشان دهنده این موضوع است که روغن موتور برای خودرو با پیشرانه دیزلی مناسب و سازگار است. البته باید بدانید که از سال 2017 این استاندارد دچار دگرگونی و تغییر شد حرف F جایگزین حرف C شد.

 

همانند خودروهای بنزینی حرف دوم نشان دهنده کیفیت روغن موتور دیزلی است. حرف دوم که نشان دهنده کیفیت است می تواند از حروف A تا K باشد. این بخش از استاندارد API تا سال 2017 ادامه داشت. حرف یا کد CA پایین‌ترین سطح بندی کیفیت در روغن‌ موتورهای دیزلی است و CK نیز بالاترین سطح کیفیت در دسته‌بندی روغن موتورهای دیزلی است.

 

نکته:

در روغن مورتورهای دیزلی که موتورهای آن‌ها 2 زمانه است در آخر استاندارد API عدد 2 را قرار می‌دهند. همچنین در آخر کد API در صورتی که عدد 4 وجود داشت یعنی روغن برای موتورهای 4 زمانه است.

سطح کیفی روغن در موتورهای دیزلی با حرف F:

سطح کیفی  API FA-4  را در سال 2017 برای موتورهای دیزلی 4 زمانه معرفی کردند. در این استاندارد میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را هم در نظر گرفتند. در موتورهای دیزلی که سطوح کیفی  CK-4، CJ-4 ، CI-4، CI-4 PLUS، CI-4 و CH-4 برای آن ها در نظر گرفته شده است، نمی‌شود از روغن موتورهای با سطح کیفی FA-4 بهره برد. تنها در صورتی که در دفترچه راهنمای آن‌ها استفاده از روغن موتور با سطح کیفی API FA-4  توصیه شده باشد می‌توان از آن استفاده کرد.

برچسب ها
آخرین بروزرسانی : تیر 16, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *