لودینگ
همه چیز در مورد روغن موتور

همه چیز در مورد روغن موتور

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده Ehsan Lotfi
زمان مورد نیاز برای مطالعه 3 دقیقه

در این مقاله قصد داریم تا همه چیز در مورد روغن موتور را برای شما شرح دهیم .از مهم ترین وظیفه ی این روغن کاهش اصطکاک قطعات پیشرانه و کاهش حرارت است. به همین دلیل نقش مهمی در پیشرانه خودرو دارد. بنابراین باید در انتخاب این روغن دقت کنید. تا به امروز شرکت های زیادی اقدام به تولید روغن موتور و پخش آن کرده اند.کرفت اویل از برندهای معتبر جهانی است .امروزه روغن موتور کرفت به بیش از 30 کشور جهان صادر می شود.حال این روغن موتور تحت لیسانس کشور ایران به بازار ایران رسیده است. سبد محصولات این برند …

در این مقاله قصد داریم تا همه چیز در مورد روغن موتور را برای شما شرح دهیم .از مهم ترین وظیفه ی این روغن کاهش اصطکاک قطعات پیشرانه و کاهش حرارت است. به همین دلیل نقش مهمی در پیشرانه خودرو دارد. بنابراین باید در انتخاب این روغن دقت کنید. تا به امروز شرکت های زیادی اقدام به تولید روغن موتور و پخش آن کرده اند.کرفت اویل از برندهای معتبر جهانی است .امروزه روغن موتور کرفت به بیش از 30 کشور جهان صادر می شود.حال این روغن موتور تحت لیسانس کشور ایران به بازار ایران رسیده است. سبد محصولات این برند آلمانی در استانداردهای مختلف جهانی شامل روغن موتور،گیربکس،هیدرولیک و ضدیخ است.

همه چیز در مورد وظایف روغن موتور

اصطکاک بین قطعات پیشرانه را به حدقل می رساند

پیشرانه خودرو از قطعات متحرک ساخته شده است بنابراین در بین این قطعات اصطکاک وجود دارد.همچنین بر اثر اصطکاک،حرارت نیز به وجود می آید. بنابراین وظیفه اصلی این روغن کاهش اصطکاک و حرارت ایجاد شده بر اثر حرکت قطعات پیشرانه است. بنابراین با انتخاب روغن موتور مناسب از پیشرانه خودروی خود در برابر ساییدگی محافظت کنید.روغن موتور کرفت بهترین انتخاب برای محافظت از پیشرانه ی خودروی شما در برابر ساییدگی است.

کاهش حرارت قطعات پیشرانه

از دیگر وظایف این روغن باید به کاهش حرارت قطعات پیشرانه اشاره کرد. روغن موتور  کرفت عایقی مناسب در برابر گرمای ناشی از احتراق پیشرانه و اصطکاک است و به خوبی از قطعات پیشرانه در برابر گرمای ایجاد شده محافظت می کند.

جلوگیری از زنگ زدگی قطعات پیشرانه:

همان طور که می دانید در فرآیند احتراق پیشرانه سوخت بایستی با هوا و اکسیژن ترکیب شود.اکسیژن باعث خوردگی و زنگ زدگی فلزات می شود. نمی توان جلوی ورود هوا به پیشرانه را گرفت.ولی با انتخاب روغن موتور کرفت می توان اثر اکسیداسیون را به حداقل برسانید.

تمیز نگه داشتن پیشرانه:

باید بدانید که در فرآیند احتراق ذرات ناخواسته ای مانند اسیدها و اکسیدسیلیکون ها تولید می شود.ورود این ذرات به درون پیشرانه باعث آسیب به قطعات آن خواهد شد. روغن همانند یک آهنربا این ذرات را به خود جذب کرده و از ورود آنها به درون پیشرانه جلوگیری می کند.

معیارهای انتخاب روغن موتور مناسب :

از معیارهای اصلی انتخاب روغن بایستی به شاخص گرانروی و استاندارد سطح کیفی اشاره کرد. به طور کلی شاخص گرانروی با استاندارد SAE و استاندارد سطح کیفی با API مورد سنجش قرار می گیرد. باید دقت کنید که حتما برای انتخاب شاخص گرانروی و استاندارد سطح کیفی مناسب پیشرانه خودروی خود به دفترچه راهنمای خودروی مراجعه کنید.

زمان تعویض روغن موتور:

باید بدانید که روغن پیشرانه نیز دارای انقضا است. بنابراین بعد از مدتی کارکرد خواص خود را از دست می دهد.بنابراین بعد از مدتی توانایی انجام وظایف خود را ندارد. باید بدانید که زمان تعویض روغن کاملا بستگی به نحوه رانندگی شما،اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودروی شما دارد. ولی به طور کلی این روغن بایستی در هر 5 هزارکیلومتر تعویض گردد.چرا که روغن موتور با سلامت پیشرانه خودرو ارتباط مستقیم دارد. باید در نظر داشته باشید که اگر خودرو مدتی طولانی حرکت نکرده و در پارکینگ بوده نیز بایستی برای تعویض روغن آن نیز اقدام کنید.چرا که این روغن بعد از 3 الی 6 ماه خاصیت خود را از دست می دهد و دیگر کارایی ندارد.

نکاتی در زمان تعویض روغن:

  • حتما با هر بار تعویض این روغن فیلتر هوا و فیلتر روغن را نیز تعویض کنید چرا که این فیلترها بعد از مدتی کارایی خود را از دست می دهند.
  • در زمان انتخاب و تعویض روغن حتما به استاندارد گرانروی و سطح کیفی مورد نیاز پیشرانه خودروی خود دقت کنید(مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو)
  • حتما طبق دفترچه راهنمای خودرو گرانروی و سطح کیفی روغن را انتخاب کنید و حرف دیگران را مد نظر قرار ندهید.
  • حتما قبل از وارد شدن به تعویض روغنی از داغ شدن کامل ماشین خود مطمعن شوید زیرا گرم بودن خودرو باعث می شود جرم های موتور شل و روان شده و تخلیه شود .
  • حتما روغن خودرو را به موقع عوض کنید تا با این کار از جرم گرفتن موتور و اسیب های بسیار جدی و هزینه بر در اینده جلوگیری کرده باشید.

کرفت اویل برندی جهانی با کیفیت آلمانی 

کرفت اویل را در اینستاگرام دنبال کنید:

  1. Kraftoil_leader@
  2. kraftoil.ir@
آخرین بروزرسانی : فروردین 20, 1403
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *