لودینگ
روغن موتور 5w-30 کرفت

روغن موتور 5w-30 کرفت

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده kraftoil
زمان مورد نیاز برای مطالعه 4 دقیقه

اگر به لیبل روغن موتور نگاه کنید در ابتدا متوجه ترکیبی از حروف و اعداد خواهید شد. 5w-30 این ترکیبی که مشاهده می کنید درجه گرانروی یا ویسکوزیته روغن نامیده می شود. گرانروی روغن از اصلی ترین معیارهای انتخاب روغن موتور خودروی شما محسوب می شود. یا به زبان ساده تر این اعداد در زمان انتخاب روغن موتور بسیار مهم و حیاتی است.در ادامه این مقاله به صورت کامل گرانروی  5w-30 مورد بررسی قرار خواهیم داد. همین طور در ادامه مقاله روغن موتور 5w-30 کرفت را مورد بررسی قرار خواهیم داد. روغن موتور کرفت با گرانروی 5w-30 با نام Strong …

اگر به لیبل روغن موتور نگاه کنید در ابتدا متوجه ترکیبی از حروف و اعداد خواهید شد. 5w-30 این ترکیبی که مشاهده می کنید درجه گرانروی یا ویسکوزیته روغن نامیده می شود. گرانروی روغن از اصلی ترین معیارهای انتخاب روغن موتور خودروی شما محسوب می شود. یا به زبان ساده تر این اعداد در زمان انتخاب روغن موتور بسیار مهم و حیاتی است.در ادامه این مقاله به صورت کامل گرانروی  5w-30 مورد بررسی قرار خواهیم داد. همین طور در ادامه مقاله روغن موتور 5w-30 کرفت را مورد بررسی قرار خواهیم داد. روغن موتور کرفت با گرانروی 5w-30 با نام Strong Ultra و با سطح کیفی sn+ به بازار عرضه می شود.

گرانروی روغن موتور چیست؟

انجمن مهندسان خودرو (SAE) برای گرانروی و ویسکوزیته روغن موتور یک سیستم کدگذاری عددی ایجاد کرده است. ویسکوزیته توانایی یک مایع برای مقاومت در برابر جریان یا به عبارت دیگر میزان ضخامت آن است. به عبارت ساده تر دما بر رفتار ویسکوزیته سیال تاثیر گذار است. به صورتی که با کاهش دما شاهد افزایش گرانروی سیال هستیم. با افزایش دما شاهد کاهش گرانروی سیال خواهیم بود. به طور کلی می توان گفت هر چه این عدد کمتر به معنای کاهش ویسکوزیته و افزایش جریان است.

زمانی که خودرو را خاموش می کنید طبیعتا دمای موتور کاهش پیدا کرده و با کاهش دما گرانروی روغن افزایش پیدا کرده چرا که در زمان استارت بعدی خودرو به درستی و با سرعت انجام شود. این کار سبب می شود تا موتور زمان کمتری را بدون روغن کار کند. همچنین با افزایش دمای پیشرانه در زمان کارکرد خودرو گرانروی روغن کاهش پیدا می کند. تا روغن به خوبی سطح تمامی قطعات را پوشش دهد. این نکته را بایستی در نظر داشته باشید که اگر با کاهش دما گرانروی روغن کاهش پیدا کند در زمان استارت و یا به اصتلاح سرد بودن خودرو،پیشرانه مدت زمان بیشتری بدون روغن کار خواهد کرد. همچنین اگر با افزایش دمای پیشرانه گرانروی روغن افزایش پیدا کند روغن به سرعت در پیشرانه حرکت می کرد و عمل روانکاری به خوبی انجام نمی شد.

استاندارد SAE در روغن موتور

انجمن مهندسین خودرو برای سهلوت اندازه گیری ویسکوزیته و گرانروی را بین اعداد ۰ تا ۶۰ طبقه بندی کرده اند. در این بخش می توان گفت 6 کلاس از این اعداد که قبل از حرف W نوشته می شوند در کلاس زمستانی قرار دارند که این اعداد عبارتند از :0،5،10،15،20،25

و هشت کلاس از این اعداد در بخش تابستانی قرار دارند که بعد از حرف W  قرار می گیرند. این اعداد عبارتند از : 8،12،16،20،30،40،50،60

اعداد در کلاس زمستانی نشان دهنده جریان و ویسکوزیته روغن در دمای پایین و سرد(زمان که خودرو راستارت زده می شود) هستند.اعداد در کلاس تابستانی نشان دهنده ی جریان و ویسکوزیته روغن در دمای بالا و کارکرد پیشرانه هستند.

استاندارد sae

5W-30 به چه معناست؟

5 ویسکوزیته و جریان روغن در دمای پایین و استارت خودرو نشان می دهد. می توان گفت هر چه این عدد کمتر باشد روغن در هنگام راه اندازی پیشرانه سریعتر جریان می یابد.30 جریان و ویسکوزیته روغن در دمای بالا و کارکرد پیشرانه را نشان می دهد. بهتر است بدانید روغن موتور به صورت طبیعی با سرد شدن غلیظ و با گرم شدن نازک (رقیق) می شود. هر چه عدد کوچکتر باشد، روغن موتور سریع تر جریان پیدا می کند. ولی بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که هر پیشرانه با توجه به تکنولوژی طراحی و سال ساخت نیاز به یک گرانروی خاص و متفاوت دارد. در تمامی پیشرانه ها جریان یافتن سریع روغن نکته مثبتی نیست و ممکن است به قطعات پیشرانه آسیب برسد. برای مثال خودروی پژو 206 با پیشرانه 1.6 لیتری نیازمند روغن موتور با استاندارد گرانروی 10W-40 ، با پیشرانه 1.4 لیتری نیازمند روغن موتور با استاندارد گرانروی 20W-50 است. بنابراین پیشرانه با توجه به تکنولوژی سال ساخت برای روانکاری مناسب قطعات نیازمند استاندارد  گرانروی متفاوت است.

روغن موتور 5W-30 برای کدام خودرو مناسب است؟

باید بدانید که برای انتخاب استاندارد گرارنروی حتما به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید. چرا که سازندگان خودرو بهترین درجه گرانروی برای روانکاری قطعات پیشرانه را در نظر گرفته و برای شما شرح داده اند.

به طور کلی می توان گفت پیشرانه با تکنولوژی ساخت جدید به روغن هایی با ویسکوزیته کمتر نیاز دارند.امروزه از رایج ترین گریدها در روغن موتورها با ویسکوزیته پایین 5W-30 محسوب می شود.روغن موتور 5W-30 کرفت با نام Strong Ultra انتخاب مناسب برای محافظت از پیشرانه خودروی شما است.کرفت این روغن موتور را با استاندارد سطح کیفی sn+ به بازار عرضه کرده است.

چرا کرفت اویل:

کرفت آلمان با سابقه جهانی و حضور در بازار کشورهای اروپایی و آسیایی نامی معتبر در صنعت روغن و روانکار است. محصولات کرفت آلمان با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی وارداتی تحت لیسانس کشور مادر یعنی آلمان تولید می شود.روغن موتور کرفت در سبد محصولات خود تمامی استانداردهای گرانروی را داراست. همچنین باید بدانید تمام محصولات کرفت قبل از تولید در مجهزترین آزمایشگاه صنعت روانکار مورد تست و بررسی قرار می گیرد تا بهترین عملکرد در روانکاری قطعات پیشرانه خودروی شما را داشته باشند.

کرفت را در فضای مجازی دنبال کنید:

اینستاگرام:

kraftleaderoil

تلگرام:

Kraftleaderoil

لینکدین:

Kraftleaderoil       

آخرین بروزرسانی : آذر 8, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *