لودینگ
روغن موتورسیکلت کرفت

روغن موتورسیکلت کرفت

دسته‌بندی‌ها دسته‌بندی نشده
نویسنده kraftoil
زمان مورد نیاز برای مطالعه 4 دقیقه

موتورسیکلت نیز همانند خودرو برای روانکاری قطعات پیشرانه نیازمند روغن موتور است. انتخاب روغن برای موتورسیکلت همانند روغن موتور خودرو دارای چند معیار ساده است. در ابتدا باید بدانید که بهترین راه انتخاب روغن موتورسیکلت دفترچه ی راهنمای آن است. برای انتخاب روغن موتورسیکلت نیز بایستی به گرانروی و سطح کیفی و برند روغن توجه کرد. روغن موتورسیکلت کرفت با حضور در بازارهای جهانی نامی مطمئن در صنعت روانکار است.  این برند معتبر آلمانی به تازگی به بازار ایران نیز راه پیدا کرده است. کرفت آلمان در بخش روغن موتورسیکلت سبد محصولات کاملی را به بازار عرضه کرده است. روغن …

موتورسیکلت نیز همانند خودرو برای روانکاری قطعات پیشرانه نیازمند روغن موتور است. انتخاب روغن برای موتورسیکلت همانند روغن موتور خودرو دارای چند معیار ساده است. در ابتدا باید بدانید که بهترین راه انتخاب روغن موتورسیکلت دفترچه ی راهنمای آن است. برای انتخاب روغن موتورسیکلت نیز بایستی به گرانروی و سطح کیفی و برند روغن توجه کرد. روغن موتورسیکلت کرفت با حضور در بازارهای جهانی نامی مطمئن در صنعت روانکار است.  این برند معتبر آلمانی به تازگی به بازار ایران نیز راه پیدا کرده است. کرفت آلمان در بخش روغن موتورسیکلت سبد محصولات کاملی را به بازار عرضه کرده است. روغن موتورسیکلت کرفت تحت لیسانس برند مادر یعنی کرفت آلمان تولید می شود. روغن موتورسیکلت کرفت تمامی استانداردهای JASO MA را دارا است.

نقش روغن در موتورسیکلت

از اصلی ترین وظایف روغن در موتورسیکلت بایستی به تشکیل فیلم بین قطعات فلزی پیشرانه است. با این کار از سایش قطعات پیشرانه جلوگیری خواهد شد. از دیگر وظایف آن بایستی به خنک کاری پیشرانه اشاره کرد. البته باید بدانید این موضوع در موتورسیکلت های هوا خنک نقش مهم تری را داراست.

تفاوت روغن موتورسیکلت

جالب است بدانید که در موتورسیکلت ها روغن موتور  به عنوان روغن گیربکس و سیستم انتقال نیرو نیز استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت این روغن تفاوت پایه ای با روغن موتور خودرو دارا نیست. همان طور که می دانید در زمان ساخت و تولید روغن موتور به روغن پایه مواد افزودنی اضافه می شود. به طور کلی می توان گفت اصلی ترین تفاوت روغن موتورسیکلت در این بخش یعنی مقدار مقدار و درصد مواد افزودنی (adtive ) است.

گرانروی روغن موتورسیکلت :

به طور کلی به اصطکاک داخلی در مایع،گرانروی یا ویسکوزیته گفته می شود. گرانروی و یا به اصتلاح دیگر ویسکوزیته واحدی برای اندازه گیری سرعت گردش روغن در بازه های دمایی مختلف است. باید بدانید که در سیالات گرانروی تابع دما است. به صورتی که با کاهش دما شاهد افزایش گرانروی سیال هستیم. با افزایش دما شاهد کاهش گرانروی سیال خواهیم بود.گرانروی در روغن موتور با استاندارد SAE مورد سنجش قرار می گیرد. این استاندارد به صورت SAE xx W yy نمایش داده می شود.

گرانروی روغن موتورسیکلت کرفت:

در بخش استاندارد گرانروی یا SAE کرفت آلمان تمامی بازه های حرارتی را تحت پوشش قرار داده است تا تمامی موتورسیکلت ها به راحتی بتوانند از کرفت استفاده کنند. 10W-30،10W-40،10W-50،10W-60،15W-50،20W-40،20W-50 گریدهای گرانروی روغن موتورسیکلت کرفت محسوب می شود.

سطح کیفی روغن موتورسیکلت:

روغن موتورسیکلت همانند روغن موتور خودرو دارای شاخص سطح کیفی(API) است. با این تفاوت که استاندارد سطح کیفی متفاوتی دارد. استاندارد سطح کیفی روغن موتورسیکلت Jaso نام دارد.

استاندارد Jaso:

این استاندارد در سال 1998 برای موتورسیکلت های 4 زمانه معرفی شد.این استاندارد از 2 دسته عملکردی تشکیل شده است:

Jaso MA: روغن موتور سیکلت با کلاچ مرطوب،این روغن را می توان در موتورسیکلت های 4 زمانه که یک سیستم روغن برای برای موتور ،گیربکس و کلاچ وجود دارد استفاده کرد.

جالب است بدانید در سال 2006 ، MA1 و MA2 به عنوان دسته اضافی اضافه شدند.

JASO MA: این مشخصات استاندارد برای روغنهایی است که در یک سیستم روغن (در جایی که موتور ، گیربکس و کلاچ از روغن یکسانی استفاده می کنند) استفاده می شود.

JASO MA1: این مشخصات استاندارد پایین تری برای موتورسیکلت ها است که برای موتور ، گیربکس و کلاچ نیاز به روغن های مختلف دارند.

JASO MA2: این مشخصات استاندارد بالاتر برای موتورسیکلت های مدرن است. این روغن ها برای استفاده در موتورسیکلت هایی که دارای مبدل های کاتالیزوری در سیستم اگزوز هستند مناسب هستند.

Jaso MB: روغن موتورسیکلت با گیربکس اتوماتیک(اسکوتر)،باید توجه داشته باشید در موتورسیکلت هایی که به استاندارد MA نیاز دارند نباید از استاندارد MB استفاده کنید. انتقال قدرت در اسکوترها با استفاده از یک زنجیر انجام می شود که نیاز به روغن ندارد

چرا کرفت اویل:

کرفت آلمان با سابقه جهانی و حضور در بازار کشورهای اروپایی و آسیایی نامی معتبر در صنعت روغن و روانکار است. محصولات کرفت آلمان با استفاده از بهترین روغن پایه و مواد افزودنی وارداتی تحت لیسانس کشور مادر یعنی آلمان تولید می شود.روغن موتور کرفت در سبد محصولات خود تمامی استانداردهای گرانروی را داراست. همچنین باید بدانید تمام محصولات کرفت قبل از تولید در مجهزترین آزمایشگاه صنعت روانکار مورد تست و بررسی قرار می گیرد تا بهترین عملکرد در روانکاری قطعات پیشرانه خودروی شما را داشته باشد.

آخرین بروزرسانی : آبان 30, 1402
امتیاز 4.7 از 10
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *